V zimných mesiacoch vyžadujú pneumatiky pravidelnú starostlivosť a údržbu ešte viac ako v miernejších podmienkach. Veľa ľudí si myslí, že pracovať v zimných podmienkach znamená pracovať na snehu, ale radi by sme poukázali na užitočný fakt. Prevádzkovanie stavebných strojov pri teplote pod 7 C je už totiž považované za prácu v zimných podmienkach. A pretože sú pneumatiky jediným kontaktným miestom vašeho stroja so zemou od zľadovatenej po zasneženú, alebo mokrú, platí niekoľko rád aby bola zaistená maximálna doba prevádzkyschopnosti a výkonu.
1. Skontrolujte pneumatiku
Uistite sa, že majú dostatočnú hĺbku dezénu. Pokiaľ ju vaše pneumatiky nemajú, nebudú správne fungovať, aj keď by bol tlak vzduchu v poriadku. Pri kontrole pneumatík tiež sledujte nerovnomerné opotrebenie, praskliny a odstráňte nečistoty. Nerovnomerné opotrebenie pneumatík môže predstavovať bezpečnostné riziko, pretože môže ovplyvniť riadenie a trakciu vášho stroja.
2. Nastavte tlak v pneumatike
Keď teploty klesajú, klesá aj tlak v pneumatike. Čím nižšia je teplota, tým nižší je tlak. Preto doporučujeme podľa pokynov výrobcu stroja upraviť tlak v pneumatikách pre stroje pracujúce vonku.
3. Prispôsobte správanie vodiča
Vodiči musia prispôsobiť rýchlosť a ostré zákruty tak, aby zaistili bezpečnú prevádzku, pretože stroj môže skĺznuť alebo zapadnúť. Musí venovať aj zvláštnu pozornosť povrchovým podmienkam ktoré majú významný vplyv na výkon pneumatík, okrem hmotnosti prepravovaného nákladu a spôsobu používania strojov (pojazdová vzdialenosť, rýchlosť, počasie atď.) majú vplyv na trakciu. Uplatnenie týchto doporučení môže znamenať rozdiel medzi odstávkami a produktivitou.
4. Zvýšte dobu „zahrievania“ pneumatiky
Rovnako ako s motorom budú aj vaše pneumatiky vyžadovať viac času na zahriatie pri chladnejších teplotách, aby poskytovali optimálny výkon.
V našom KONFIGURÁTORE stavebných pneu si môžete vybrať tú najlepšiu do vašej prevádzky.
zdroj: CAMSO